Mars 2020 uzay aracı nükleer enerji kullanacak

hepsibilim-mars-2020-nukleer-yakit

NASA’nın Mars 2020 görevindeki uzay aracı, Kızıl Gezegende bilim yapmak için nükleer bir batarya kullanıyor.

NASA’nın Mars’taki bir sonraki uzay aracı, Kızıl Gezegende bilim yapmak için nükleer bir batarya kullanıyor.

Mars 2020 gezgini yakında, Mars’ta yaşanabilirlik belirtileri arayış görevinde sıcak ve üretken kalmasını sağlayan bir batarya olan, çok görevli bir radyoizotop termoelektrik jeneratör kullanılarak çalıştırılacak.

Mars 2020, nükleer enerjiyi kullanmada yalnız değil, diğer NASA uzay araçları da (toplamda 27’si) nükleer enerji kullanmaktadır. Bazı örnekler; yıldızlararası uzayda bulunan Voyager görevleri, Pluto’dan geçen Yeni Ufuklar görevi ve Mars 2020’nin Kızıl Gezegendeki öncül gezgini olan Curiosity.

Mars 2020 gezginini yakıtlandıracak radyoaktif bir plütonyum izotopu olan plütonyum-238’in üretimi, 1980’lerin sonunda ABD’de bir süre için durduruldu, daha sonra NASA ile Enerji Bakanlığı arasındaki ortak bir çaba ile 2011’de yeniden başlatıldı. İzotop, genellikle geminin güneşten çok uzakta olması veya güneş ışığının yeterince güç üretemeyeceği bir yerde olması nedeniyle, güneş enerjisine dayanamayan uzay aracı için ana enerji kaynağıdır.

hepsibilim-mars-2020-nukleer-yakit-2
1 Haziran’da çekilen bu fotoğrafta, NASA’nın California Pasadena’daki Jet Propulsion Laboratory’de çalışan mühendis, Mars 2020 gezgini üzerinde çalışıyor. (Resim: NASA/JPL-Caltech)

 

Hükümet Sorumluluk Ofisi’nden 2017 tarihli bir raporda, 2020’lerde planlanan uzay görevlerinde o sıralar stoklarda yeterli plütonyum-238 bulunduğu belirtilmektedir. Bununla birlikte, reaktör mevcudiyeti, kimyasal işlemlerle ilgili teknik konular ve işgücü istihdamı ve eğitimi dahil olmak üzere plütonyum-238 üretimi ile ilgili uzun vadeli sorunlar vardı. 2018 yılında, stok yönetimi konusundaki ilerlemeden bahseden NASA, plütonyumun 2020’de 1. Aşama seçimlerini ve 2021’de son seçimleri ilan edecek bir sonraki Discovery sınıfı görevi için hazır olacağını söyledi.

Gezginin içi neredeyse bitmek üzere ve yalnızca gezginin gelecekteki bir örnek iade görevi için önemli örnekleri depolayacağı bir önbellek düzeneği beklenmektedir. Dış kısım hala yapım aşamasındadır; robotik kol ve yüksek kazançlı anten, dışarıdaki gözle görülür değişiklikler arasındadır.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratory’de proje yöneticisi John McNamee, “Bizi Mars’a yönlendirecek olan seyir aşamasını ve bizi yavaşça indirecek olan gök vinci iniş sistemini tamamlamak dahil olmak üzere tüm cephelerde ilerliyoruz” dedi. “Ve gezgin sadece her gün gezgin gibi görünmekle kalmıyor, aynı zamanda gezgin gibi davranıyor.” şeklinde ekledi.

Görev, 18 Şubat 2021’de Jezero Krateri’ne inmeyi hedeflemektedir; NASA, gezginin iniş sırasında anında temas noktasını yeniden hedefleyebilecek ilk gezgin olduğunu söylüyor. Teknoloji işe yararsa, önümüzdeki on yıl içinde Kızıl Gezegendeki ekip görevlerine yardımcı olabilir.

Kaynak: Space

Bilim ve teknoloji meraklısı

    Bir yorum yaz

    Your email address will not be published.*