Yüksek Teknolojili Ahşap: Evleri Serin Tutacak

Yüksek Teknolojili Ahşap-HepsiBilim

Yüksek teknolojili ahşap, güneş ışınlarını yansıtarak evleri serin tutabilir.

Soğutma veya iklimlendirme, ısıtmadan daha karmaşıktır. ABD Enerji Bakanlığı’na göre, ısıtma ve soğutma sistemleri her yıl atmosfere yarım milyar tondan fazla karbondioksit yayıyor. Ayrıca, binalarımızın çoğu üretimi önemli bir karbon emisyonu kaynağı olan betondan yapılmıştır. Ve bir kez yapıldığında, binaları ısıtmak ve soğutmak büyük bir enerji batağı haline gelir.

Bir binanın ihtiyaç duyduğu soğutma miktarını azaltmanın iyi bir yolu, kızılötesi radyasyonu yansıttığından emin olmaktır. Pasif ışınımlı soğutma malzemeleri bunu son derece iyi yapmak için tasarlanmıştır.

Şimdi, ısıyı uzaya yayan yeni bir ağaç türü biraz rahatlama sağlayabilir. Bir binanın dış cephesinde kullanılıyorsa, binanın sıcaklığını 10 ° C’ye kadar düşürebilir ve soğutma maliyetlerini% 35’e kadar düşürebilir.

Maryland Üniversitesi’ndeki bir malzeme bilimcisi olan Liangbing Hu ve meslektaşları, bu materyali ‘lignini’ hidrojen peroksit kullanarak doğal ahşaptan çıkararak yarattı.

Büyük olasılıkla, yüksek teknolojili ahşap tan yapılmış evler, serin kalmamıza yardımcı olabilir ve ayrıca klimada kullanılan enerjiyi keserek karbon emisyonlarını azaltabilir.

Yüksek Teknolojili Ahşap-HepsiBilim-Science
https://science.sciencemag.org/content/364/6442/760

Yüksek teknoloji ahşap soğutma

Lignin ağaçlardaki hücre duvarlarının bir bileşenidir ve saman ipliklerini bir arada tutan bir tutkal görevi görür. Lignin, IR ışığının güçlü bir yayıcısıdır.

Ekip, bunu normal olarak uzun lignin moleküllerini küçük parçalara bölen bir hidrojen peroksit çözeltisine batırarak basitçe ıslatmak suretiyle tahtadan çıkardı. Parçalar çözeltiden yayılır ve yıkanabilir. Ekip daha sonra kalan selüloz ve hemiselüloz bileşenlerini birlikte sıkıştırmak için ahşap kompozitler yapmak için endüstriyel bir mengene olan sıcak bir pres kullandı. Sonuç, doğal ahşabın gücünün sekiz katı olan bir mühendislik ağacıydı.

Ek olarak, ahşaptaki selüloz görünür ışığı yansıtır ve sadece çok düşük seviyelere yakın kızılötesi ışığı emer. Bu sadece, soğutma ahşabının, güneş ışığının bileşenlerinin çoğunu tekrar çevreye yansıttığı anlamına gelir.

Sonuç olarak, bu malzemeden yapılmış bir bina iç mekanda zar zor ısı yayar. Ekip ayrıca, malzemenin iç mekanlarda üretilen ve güneş ışığına kadar farklı bir dalga boyu aralığında yayılan ısıyı emebildiğini buldu. Soğuk gecelerde, ahşap dışarıdaki ısının serbest kalmasına yardımcı olarak, onu gündüz ve gece faydalı kılar.

Klima maliyetlerini düşürebilir:

Science dergisinde yayınlanan bu çalışmaya göre, bu malzemenin sıcak iklimlerde binaların dış kısmına uygulanması durumunda, pasif soğutma etkisi, iklimlendirme maliyetlerini % 35 kadar düşürebiliyor.

Hu, soğutma ahşabının çok yoğun ve 404 megapaskal civarında bir çekme dayanımına sahip olduğunu, bunun doğal ahşaptan 8.7 kat daha güçlü ve çelik de dahil olmak üzere metal yapı malzemelerine benzer olduğunu söylüyor.

Ancak, soğutma ahşabı güneşten gelen ısıyı içeri almayı sınırladığı için, kış aylarında ilave ısıtma maliyetleri de ekleyebilir. Bu nedenle, Hu, malzemenin uzun yazları ve kısa kışları olan sıcak alanlar için en uygun olduğunu söylüyor.

Bu çok işlevli, ölçeklendirilebilir soğutma ahşap malzemesi, gelecekteki enerji verimli ve sürdürülebilir bina uygulamaları için söz verir ve bu da karbon emisyonunda ve enerji tüketiminde önemli bir azalma sağlar.

Kaynak: TechExplorist

Science

Bilim ve teknoloji meraklısı

    Bir yorum yaz

    Your email address will not be published.*