Esnek Ekranlar – Çalışma Prensibi Nedir?

CES 2019‘un en dikkat çeken ürünlerinden bir tanesi şühpesiz katlanabilir esnek ekranlar a sahip telefonlar oldu. Özellikle Çin’li firma olan Royole’in FlexPai ürünü oldukça dikkat çekti.

Esnek ekranlar nasıl çalışıyor?

Bilindiği üzere görüntüleme teknoloji tüplü, LCD, LED gibi inorganik yapılı ekranlardan OLED diye isimlendirilen organik bileşikler içeren teknolojiye doğru gelişim gösterdi.

Geleneksel AMOLED ekranlar, içinden akım geçtiğinde kendi ışık kaynağını yaratan organik bileşikler içerirler. Bu sayede ilave bir arka aydınlatma elemanına ihtiyaç duymazlar. Fakat mimari yine cam tabakaların arasındadır ve bu nedenle esneklikleri yoktur.

En basit anlatım ile esnek ekranlar, bu cam tabakaların esneme kabiliyetine sahip ince film tabakalar ile değiştirilmesi ile elde edilir. Bu sayede ekranlar katlanabilir hale gelir.

Bu esneme kabiliyetlerinin bir limiti vardır. ITO (indiyum kalay oksit) şeffaf iletken olma özelliği ile şeffaf ekranların üretiminde oldukça tercih edilen bir malzemedir.

Penn State Üniversitesi‘nden Malzeme Bilimci Roman Engel-Herbert  “ITO ile ilgili problem kristalin yapıda olmasıdır ve onu iyi bir şekilde bükemezsiniz. İleri geri bükmeye başladığınız anda strese maruz kalarak hemen performansını kaybetmeye başlar. İnsanlar, bükülme kabiliyetleri yüksek farklı elektrotlar deneyerek bu sorunu çözmeye çalışıyorlar” diyor.

 

esnek ekranlar

Belli ki Samsung ve Royole firmaları bu soruna çeşitli çözümler getirerek ürünlerini ticari hale getirebildiler.

İlerleyen zamanlarda bu teknolojinin gelişmesini yakından takip ederek sizlere arkasında yatan bilimi açıklamaya çalışacağız.

Referanslar:

https://www.quora.com/How-do-flexible-phone-screens-work

https://www.wired.com/story/foldable-phones-brief-history-and-uncertain-future/

Bilim ve teknoloji meraklısı

    Bir yorum yaz

    Your email address will not be published.*