Bilim adamları, yeni keşifler yapmayı umarak Notre Dame’in restorasyonuna yardım etmek istiyor

notre-dame-paris-restorasyon-hepsibilim

Paris’teki Notre Dame Katedrali’ne ateş açan yangından bir ay sonra, bilim adamları ve araştırma kuruluşları binanın yenilenmesine ve bilimsel bilgilerin ilerletilmesine yardımcı olmak için örgütleniyorlar.

Dün Fransa Parlamentosu Bilimsel ve Teknolojik Seçeneklerin Değerlendirilmesi Dairesi (OPECST) tarafından yapılan bir duruşmada akademisyenler, 15 Nisan’da kısmen tahrip edilen katedrali restore etme çabalarına hükümetin nasıl katkıda bulunabileceklerini açıkladılar.

Fransız ulusal araştırma ajansı CNRS Ekoloji ve Çevre Enstitüsü’nün bilimsel direktörü Martine Regert,

“Bu felaket, sonuçta, araştırma için ayrıcalıklı bir an, çünkü başka türlü erişemeyeceğimiz malzemelere erişebileceğiz.”

dedi.

CNRS’in Arkeometreler Araştırma Enstitüsü’nün araştırma lideri Philippe Dillmann

“Örneğin, katedralin ahşap çerçevesindeki belirli izotopları analiz etmek, ortaçağ iklimi hakkında bilgi verebilir.”

dedi.

Champs-sur-Marne’deki Tarihi Anıtların Restorasyonu Laboratuvar Müdürü Aline Magnien “Bilimsel açıdan bir çok durum var: bazıları restorasyonun kendisine yardımcı olacak, bazıları Notre Dame’ın gelecekteki bilgisine hizmet edecek, bazıları ise bazı malzemelerin davranışlarını daha iyi anlamamıza hizmet edecektir” dedi.

“Notre-Dame’ın restorasyonunda bilim adamları” derneği gibi bazı girişimler ortaya çıktı. Yardım etmeye istekli altı akademisyenin kurduğu, şimdi sanat dünyasından birçok farklı disipline -jeofizik, arkeoloji ve mekanik- çoğunlukla Fransa’dan, aynı zamanda yurtdışından 200’den fazla üyesi var. Derneğin web sitesinde kısa yayınlar, katedralin 3B modellenmesi ve diğer ortaçağ katedrallerindeki tarihi yangınlar gibi belirli konularda özetler bulmak mümkün. Dernek ayrıca, bilim insanlarını karar vericilerle ve özel bilgi arayan gazetecilerle eşleştirir ve bilim adamları arasında gayrı resmi alışverişler sağlar. Dernek ayrıca, bilim insanlarını karar vericilerle ve özel bilgi arayan gazetecilerle eşleştirir ve bilim adamları arasında gayrı resmi alışverişler sağlar. dernek başkanı Brest’teki Batı Brittany Üniversitesi’nde ortaçağ sanat tarihçisi Arnaud Ybert ortak program fikirleri “endişe verici bir şekilde” ortaya çıkıyor, dedi.

Diğer çabalar, bilim adamlarının coşkusunu yukarıdan aşağı yönlendirmeye çalışıyor. 20 Mayıs’ta CNRS, Regert ve Dillmann liderliğindeki Notre Dame görev gücünün yaratıldığını açıkladı. Polis, yangının nedenlerini araştırmak için hala sahada bulunduğundan, görev gücü artık katedralden nasıl materyal toplanacağını ve sıralanacağını belirlemeye yardımcı oluyor; böylece fotogrametri, uzaktan algılama ve dronlar gibi teknolojiler kullanarak hiçbir bilimsel bilginin kaybolmaması sağlanıyor. Görev gücü aynı zamanda CNRS’deki ve diğer kurumlardaki katedralle ilgili mevcut bilgi ve verilerin bir envanterini başlatıyor, bazıları yayınlanmamış ve farklı biçimlerde ve medyada yayılmış. Regert, “Görevimiz stok almak ve her şeyi toplamak, böylece boş bir sayfadan başlamayız” dedi. Uzun vadede, proje öncelikli temaları belirlemeyi ve geniş bir disiplin yelpazesinde araştırmayı koordine etmeyi, yinelemeden kaçınmayı hedeflediğini, bu çabanın para ve personel gerektireceğini belirtti.

Bazı kurumlar Notre Dame araştırması için kaynakları tahsis etmektedir. Ağın koordinatörlerinden biri olan Loïc Bertrand Örneğin, Ile-de-France bölgesinin miras ve antik malzemeler üzerine araştırma ağı, CNRS ve kültür bakanlığı ile birlikte bölgesel araştırma projeleri için özel bir çağrı başlatacak, dedi. (Ne kadar fon sağlanabileceğini henüz net değil.)

Gif-sur-Yvette’in yüksek teknoloji miras çalışmalarına adanmış bir araştırma laboratuarı olan IPANEMA’ya da liderlik eden Bertrand, Fransa’nın SOLEIL elektron hızlandırıcısının Notre Dame ile ilgili teklifler için tesisin “hızlı erişim” ışını süresinin% 5’ine öncelikli bir bilet sundu. Örneğin, araştırma tesisi atmosfer kirliliğinin, mantarların ve bakterilerin metal, seramik, ahşap ve kompozit malzemeler gibi malzemelere etkilerini anlamaya yardımcı olabilir.

OPECST duruşması, Senato’nun Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 5 yıl içinde tamamlamaya söz verdiği Notre Dame’ın restorasyonu için tartışmalı bir taslaki incelemesinden birkaç gün önce gerçekleşti. Tasarı, olağanüstü yüksek vergi iadeleriyle bağış toplamak için ulusal bir fon oluşturuyor; ayrıca restorasyonu denetlemek için bir kamu organının oluşturulmasını öngörür ve hükümetin kamu alımları, şehir planlaması ve çevre koruma gibi alanlarda kuralları atlamasına izin verir. Eleştirmenler Macron’u, kendi kurumlarını güvensizlik ve güvensizlik yapmakla suçladı, yerine çalışmalarını mevcut kurallar ve örgütler dahilinde gerekçeli bir hızda yapmaya çağırdı.

Kaynak: ScienceMag

Bilim ve teknoloji meraklısı

    Bir yorum yaz

    Your email address will not be published.*